Select a School...
Select a School

Freedom Park School

Home of the Eagles
uOur Schools

Freedom Park School

Home of the Eagles

Upcoming Events

  • There are no upcoming events to display.

View Calendar
  •  

     

     

     FP  

    Fun events at the Woodworth Library all summer! 

    Summer Reading Events

    Barnes & Noble Summer Reading Program:

    Read and write down three books in the log below, and then answer a question about the books and win one free book!

     

     

     

     BN Summer Reading

    Lexile bookmarks for your summer reading from the GA DOE.

    Lexile Bookmarks

     

     

     

     

    Email change for all Faculty and Staff:

    Go to http://outlook.com/owa/rcboe.org

    Enter in our Time Zone Eastern

    Then the First five of your last name then first two of first@richmond.k12.ga.us (-the boe)

    Then your password

    Right click on your desktop to add a new

    Copy the link above then add here

    Then click next and type Email and Save 

    If you have a phone or tablet download Outlook in the App store and repeat the log in

     

    Learn to Soar

     

     

     

    • May 16-20- Honors Week
    • May 23- Last Day of School
    • Sciencefair
    • 2nd Grade Science Fair Winners

      1st Place – Don Mercer (Ms. Francis’ Class)

      2nd Place – Frederick Brinson (Ms. Francis’ Class)

      3rd Place – Kayden Casey (Ms. Francis’ Class)

      Honorable Mention – Zy’Asia Durant (Ms. Francis’ Class)

      3rd Grade Science Fair Winners

      1st Place – Scott Swanson (Ms. Tobias’ Class)

      2nd Place – Lindsey Henry (Ms. Tobias’ Class)

      3rd Place – Anastasia Green (Ms. Colbert’s Class) AND D’Angelo House (Ms. Colbert’s Class)

      Honorable Mention - Bobby Lovello (Ms. Carpenter’s Class) AND Carlos Smith (Ms. Williams’ Class)

      4th Grade Science Fair Winners

      1st Place – Brandon Keels (Mrs. Owens’ Class) AND Carmen Williams (Ms. Cincoski’s Class)

      2nd Place – Micah Harris-Adams (Ms. Owens’ Class)

      3rd Place – Sanaa Richardson (Ms. Owens’ Class) AND Electra White (Ms. Cincoski’s Class)

      Honorable Mention – Shalyn Braxton (Ms. Cincoski’s Class)

      5th Grade Science Fair Winners

      1st Place – David Wirth (Ms. Nance’s Class)

      2nd Place – Zoey Wagner (Ms. Portis’ Class)

      3rd Place – ShaMiracle Thomas (Ms. Portis’ Class)

      Honorable Mention - Malcolm Hamilton (Ms. Nance’s Class) AND Zoey Suire (Ms. Portis’ Class)

      6th Grade Science Fair Winners

      1st Place – Collin Nielson

      2nd Place – Haley Montgomery

      3rd Place – Zeplyn Kelley AND Christopher Hart

      Honorable Mention – Yamari King AND Rowan Drake

      7th Grade

      1st Taylor Keels

      2nd Hayley Herman

      3rd Logan Patitucci

      Honorable Mention – Elana Laurenzana- Brown

      8th Grade

      1st Isaiah Parsons

      2nd James Odenweller

      3rd James Prasse

      Honorable Mention – Brianna Robinson

    Please donate to help our students and teachers with technology integration with tablets for the Freedom Park Library to succeed.

    http://www.donorschoose.org/we-teach/2648352

     

    Our Middle School Math Competition Winners!

    Cameron

     

     

     

     

    8th

     

     

     

     

    Morganna

     

     

     

    Trey

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Honors Night at Chick Fil A!

    Honors Night

    Our First Helen Ruffin Reading Bowl, we

    Tied for 10th Place, Yay!

    HRRB16

    Akelah Bell Won First Place in the Free Throw Competition for the District!

    Akelah Bell  

    Celebrating Black History Month with our favorite Ms. Coleman, talking about her suffering from childhood.

    Ms.Coleman

    Our Spelling Bee Champions, Gabrielle Copper and Michael Williams for Middle School, Kahlil Beckles and Patricia Dao for Elementary!

    GabMickey

    Elementary

    Our Student Council Received Many Awards at the District!

    1. Outstanding Community Service Project - Outreach  (Thank you Veterans)  Runner up
    2. Outstanding Community Service Project - Fundraising (GRU Cancer Center) 1st Place
    3. Outstanding School Service Project (Lend a Hand) 1st Place
    4. Outstanding School Spirit and Price Project (Purple up day) 1st place
    5. Outstanding Citizenship/Patriotism Project (VA collection) 1st place
    6. Outstanding Fundraising Project (Jeans Everywhere) 1st place

    Dr. Jordan, Student Council Advisor, won the GASC Marriott-Hexamer Middle School Advisor of the Year Award.

     

     

    Comments (-1)
CLOSE