Home
About Us
Staff & Departments
"
Administration
Arnold, Crystal (8th Grade Mathematics, Algebra I)
Athletic Department
Bergeron, Kathryn (6th Grade Mathematics)
Bower, James (US History, APUSH, World History)
Brewer, James (Band)
Brown, Lisa (Chemistry, Physics)
Brune, Rebecca (MS Drama, Musical Theatre)
Bush, Fred (Custodial Staff)
Cherry, Tariq (Lunchroom Manager)
Clark, LeNessa (Assistant Principal)
Collier, Lewana (Nikki) (Registrar)
Cowins, Frederick (Custodial Staff)
Custodial Staff
Daniels, Cori (Dance)
Delgado, Franklin (Visual Art)
Dunn, Evoisette (Security)
English Language Arts Department
Fine Arts Department
Foerster, Donna (Piano, AP Music Theory)
Folger, Cindy (Dance)
Fuller, Jennifer (Geometry, S.A.T. Prep, & HS Math Club)
Guidance (known as School Counseling)
Hamilton, Katelyn (AP Literature 12th Grade)
Harold, Jillian (7th Grade Science, Biology)
Harriman, Amy (Algebra I, Geometry)
Hennessy, Paul (Piano)
Hoffman, Darlene (Front Office Clerk, Discipline & Attendence Clerk)
Holt, Samantha (Latin)
Howard, LaVold / Nurse
Huntington, Faith (AP Biology, 7th Grade Science, Anatomy and Physiology)
Jackson, Latanya (AP Calculus, AMDM, AP Pre-Calculus)
James, LeRon (Production Arts)
Johnson, Erica (Physical Education)
Kelly, Renee (Principal)
Key, Britt (Media Specialist)
Kilpatrick, Patricia
King, Lee (6th Grade Social Studies)
Knight, Jennifer (8th Grade ELA)
Knoke, Katie (Administrative Assistant for Guidance)
Kowalczyk, Adam (Health, Physical Education, Weight Training)
Landis, Julie (Administrative Asst. for Asst. Principals)
Lewis, Leon (Custodial Staff)
Mannix, Sierra (AP Environmental Science, Forensic Science, Research)
Mathematics Department
Mayfield, Sharon (Dance)
McCullough, Sandra (6th Grade Science)
Media Center
Mogianesi, Carey (Visual Arts)
Moorman, Marsha (8th Grade Physical Science)
Neill, Brian (9th Grade ELA)
Sadenwasser, Jamie (7th Grade ELA)
Samaha, James (7th Grade Social Studies)
Saunders, Clint (Assistant Principal)
School Counseling Department
Schow, Elizabeth (Liz) (10th-12th Grade Counselor)
Science Department
Sellers, Madeline (Instructional Specialist)
Smith, Lyric (6th-9th Grade Counselor)
Social Studies Department
Spires-Howe, Melody (AP Psychology, AP World History, Honors World History)
Streetman, Phillip (Chorus)
Sturkey, Raymond (Visual Arts)
Tatem, Tiffany (7th Grade Mathematics)
Taylor, Juliana (AP Language 11th Grade, S.A.T. Prep)
Thompson, Karen (AP Human Geography, World Geography, Economics/ Financial Literacy)
Tomlin, Laura (Orchestra)
Toole, Renee (Dance & Theatre Marketing)
Toy, Aletha (Bookkeeper)
Veale, Corinne (10th Grade ELA)
Veale, Virginia (6th Grade ELA)
Visual Arts Department
Wallace, Teresa (Custodial Staff)
Walpert, Betty (Costume Design, HS Drama, Theatre History)
Weigle, Edith (Lunchroom Staff)
Weinstein-Diaz, Romy (Spanish)
Wheeler, Ben (Production Arts)
Williams, Genevieve (American Government/Civics, 8th Grade Georgia Studies)
6th Grade
Foreign Language (World Language) Department
Lunchroom Staff
Madison, Carolyn (Custodial Staff)
Wiggins, Willie (Custodial Staff)
Students
Parents
Staff Resources
News & Events
Clubs & Organizations
Community